Portal turystyczny Lubaczowa

Lubaczów - Jaworów dwa potencjały, wspólna szansa

Dni Lubaczowa

środa, 25. czerwca 2014, autor: Andrzej Kania

Burmistrz Miasta Lubaczowa zaprasza wszystkich mieszkańców oraz gości na tegoroczne obchody Dni Lubaczowa, które trwać będą w dniach 27-29 czerwca. To święto zawsze jest wyjątkowym czasem dla naszego miasta. W tym roku ma wartość szczególną, gdyż będzie okazją do uczczenia rocznicy 800 lat od pojawienia się po raz pierwszy wzmianki o naszym mieście w źródłach pisanych. Pojawi się nowy element Lubaczowskiego Rynku – rzeźba przedstawiająca Lubacza, legendarnego założyciela grodu. W sobotę (28.06) wystąpi Krzysztof K.A.S.A Kasowski, a w niedzielę Dawid Podsiadło.

W piątek (27.06) uroczystego otwarcia Dni Lubaczowa dokona Maria Magoń – Burmistrz Miasta Lubaczowa. Później uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich zaprezentują swój program artystyczny. Po nim obchody zostaną przeniesione do Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie odbędzie się spotkanie autorskie z Mariuszem Olbromskim - polonistą, muzealnikiem, autorem wielu książek o Kresach. Spotkanie w MBP pt. „Krzemieniec - miasto Juliusza Słowackiego" połączone zostanie z promocją książek „Róża i kamień. Podróże na Kresy" oraz „Śladami słów skrzydlatych. Pomniki pisarzy i poetów polskich na Kresach Południowych dawnej Rzeczypospolitej". Piątkowe świętowanie zakończy się na Rynku prezentacją filmów, które wpłynęły na organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną konkurs „Wiem wszystko o mojej miejscowości". Na ekranie ukażą się prezentacje i zdjęcia przedstawiające historię, zabytki i piękno Lubaczowa oraz ziemi lubaczowskiej.

Sobota upłynie w sportowej atmosferze. Już o godz. 9:00 na boisku „Orlik" przy ul. Słowackiego rozegrane zostaną otwarte turnieje, m.in.: piłki nożnej pań, koszykówki pań, tenisa ziemnego, Badmintona czy Plażowej Piłki Siatkowej. Po południu, około godz. 15:00 odbędą się konkurencje indywidualne i rodzinne.

Gdy na „Orliku" trwać będą sportowe rywalizacje w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury młodzież przeprowadzi debatę oksfordzką. Dyskusja dotyczyć będzie tematu przyszłości i roli jaką mają do spełnienia młode osoby w Unii Europejskiej. Poruszony zostanie także temat szans i wyzwań, które stawia przed nimi Europa. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Razem w stronę lepszej przyszłości" z programu „Europa dla obywateli". Później, o godz. 16:00 na Rynku w Lubaczowie na scenie zaprezentują się zespoły artystyczne działające przy MDK oraz zaproszeni goście. Odbędzie się również pokaz sprawności Strzelców z JS2033 Lubaczów, ponadto będzie można zobaczyć krótkie prezentacje ochrony Vip'a oraz pościg z wykorzystaniem pojazdów, a także prezentacje wyposażenia taktycznego. Na zakończenie dnia, około godz. 20:30 na scenie pojawi się gwiazda sobotniego wieczoru - zespół „K.A.S.A. & The Czad Makers".

W niedzielę o godz. 9:00 w Miejskim Domu Kultury podczas Uroczystej Sesji Rady Miejskiej zostanie podpisana umowa partnerska z miastem Reghin (Rumunia). Uczestnicy, dzięki prezentacji multimedialnej zapoznają się z nowym miastem partnerskim Lubaczowa. Następnie w sali widowiskowej MDK odbędzie się konferencja pt. „Wyzwania we współpracy miast partnerskich w ramach UE w nowym okresie programowania 2014-2020" w ramach projektu „Razem w stronę lepszej przyszłości" z programu „Europa dla obywateli". Jednocześnie przy zbiorniku wodnym „Młyn" będą trwały zawody wędkarskie. W południe rozpocznie się Tradycyjny Jarmark Lubaczowski. Na Rynku będzie można podziwiać rękodzieło lokalnych twórców i zasmakować tradycyjnych potraw. O 12:30 w Zespole Parkowo-Pałacowym uroczyście zostaną posadzone dwa dęby, symbolizujące przyjaźń polsko-węgierską. Następnie na Rynku w Lubaczowie dzieci z lubaczowskich przedszkoli zaprezentują swój program artystyczny, a po nim Fitness Klubu „Batuka" wykona pokaz zumby. Około godz. 16:00 burmistrzowie miast partnerskich Lubaczowa zaprezentują swoje miejscowości, a po nich nastąpi prezentacja rzeźby Lubacza, dokonana przez artystę rzeźbiarza, dr Stanisława Marka Dryniaka, który za swoje osiągnięcia w dziedzinie rzeźby w 2004r. uzyskał stypendium twórcze Prezydenta Miasta Krakowa. W jego dorobku artystycznym ważniejsze wystawy to m.in.: wystawa indywidualna w Muzeum Kresów w Lubaczowie (2002), udział w Międzynarodowych Wystawach Medalierstwa z okazji XXVIII i XXIX Kongresu FIDEM w Galerii Mennicy Paryskiej w Paryżu (2002) oraz Seixal w Portugalii (2004). W 2004 roku otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na realizację pomnika gen. Stefana Grota-Roweckiego w Warszawie. Spośród dotychczasowych realizacji artysty wymienić można projekt wnętrza i realizację rzeźb w części ołtarzowej kaplicy oo. kapucynów w Olszanicy (Kraków) w 2005 roku.

Około godz. 16:30 na Rynku w Lubaczowie odbędzie się turniej rycerski w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Z okazji 800-lecia pierwszej wzmianki o Lubaczowie grupa zaprezentuje inscenizacje legendy o Lubaczu. Następnie na scenie wystąpi zespół „Mali Lubaczowianie" i „Iskierki". Zaprezentują się również zespoły z Jaworowa oraz grupy muzyczne działające przy MDK-u. O godz. 21:00 na estradzie pojawi się gwiazda wieczoru Dawid Podsiadło. Tegoroczne Dni Lubaczowa zakończą się wspólną zabawą i dyskoteką pod gwiazdami.

Zapraszamy